O nas

 “Don Diri Don” to dziecięcy chór Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, śpiewający utwory muzyki chóralnej od renesansu po czasy współczesne. W chórze śpiewają dzieci w wieku od 6 do 18 lat. Dyrektorem artystycznym i dyrygentem jest prof. dr hab. Dariusz Dyczewski, były rektor Akademii Sztuki w Szczecinie. Naszą misją jest promocja muzyki chóralnej i rozwijanie młodych talentów muzycznych. 

Byliśmy wielokrotnie nagradzani na międzynarodowych festiwalach i konkursach chóralnych. Współpracowaliśmy z Filharmonią Szczecińską, zespołem instrumentalnym „Camerata Nova” i Filharmonią Narodową w Warszawie. Od 1990 r. należymy do Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, a od 1995 r. do Międzynarodowej Federacji Chóralnej „Pueri Cantores”. Podczas ponad 30-letniego funkcjonowania chóru, mieliśmy przyjemność śpiewać w Nowym Jorku, Tel Awiwie, Dubaju, Rzymie czy Budapeszcie. Bierzemy również czynny udział w muzycznym życiu Szczecina i regionu, promując muzykę chóralną wśród mieszkańców Pomorza Zachodniego. 

Przy chórze od 1995 r. działa Stowarzyszenie Chóru Dziecięcego ZUT (dawniej Politechniki Szczecińskiej) “Don Diri Don”, które stwarza jak najlepsze warunki do pracy, wspiera materialnie działalność chóru i organizuje jego koncerty. Stowarzyszenie jest również inicjatorem wielu koncertów charytatywnych. W ramach działalności chóru współpracują z nami: Monika Walczukiewicz, Anna Strycharczyk i Mirosław Kosiński.

Chcesz, aby Twoje dziecko dołączyło do chóru? Przeczytaj o szczegółach rekrutacji tutaj

Historia 

Chór “Don Diri Don” powstał w 1990 r. z inicjatywy prof. Jana Szyrockiego. Niespełna dwa lata później, chór ruszył na zagraniczne tournee i rozpoczął, trwające po dziś, pasmo muzycznych sukcesów. Po występach w Bergamo (1992), w Australii (1993, 1994), na Słowacji (1994) oraz Sardynii (1995), “Don Diri Don” został przyjęty w Watykanie przez papieża Jana Pawła II.

W kolejnych latach chór był kilkukrotnym zwycięzcą „Złotego Kamertonu” na Ogólnopolskim konkursie chórów szkolnych a’capella dzieci i młodzieży (Bydgoszcz 1995, 1996, 1997) oraz pucharu Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. W 1996 uzyskał wyróżnienie na Ogólnopolskim Turnieju Chórów „Legnica Cantata”, a na międzynarodowym festiwalu chóralnym w Oskarshamn’96 (Szwecja) – II miejsce. W następnym roku “Don Diri Don” odbył trasę koncertową po USA, gdzie wystąpił w sześciu stanach, dając łącznie 20 koncertów. Pod koniec 1998 r. chór wykonał wraz z orkiestrą Filharmonii Szczecińskiej polskie prawykonanie „Liverpool Oratorio” P. McCartneya. W październiku 1999 r. “Don Diri Don” został zaproszony do udziału w koncercie w czeskim Terezinie, pod patronatem prezydentów Czech, Niemiec i Polski, poświęconym dzieciom, które zginęły w obozie zagłady.

W jubileuszowym 2000 roku, 10 lat po założeniu chóru, “Don Diri Don” wziął udział w IV Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym – Pekin 2000. W największej sali koncertowej stolicy Chin, wraz z orkiestrą Filharmonii Pekińskiej i z 56 chórami całego świata, wykonał IX symfonię L. van Beethovena. W Pekinie chór zdobył „gol prze” oraz został wyróżniony za najlepiej wykonany utwór chiński. 

Przez kolejne lata “Don Diri Don” dalej występował na najważniejszych światowych konkursach i festiwalach muzycznych, promując muzykę chóralną i polską kulturę. W 2008 r. chór wygrał 21 Międzynarodowy Festiwal Sztuki w Kuala Lumpur. W zeszłym roku muzycy szczecińskiego chóru wzięli udział w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Chóralnym "Chorus Inside", podczas którego mieli przyjemność wystąpić w rzymskim Panteonie i kościele Sant Andrea della Valle. “Don Diri Don” wrócił do Polski z trzema Złotymi Pucharami, potwierdzając swój światowy poziom i profesjonalizm. 

Podczas ponad 30 lat funkcjonowania, w chórze śpiewało kilkaset uzdolnionych młodych adeptów muzyki. Wielu byłych członków chóru ukończyło Akademię Muzyczną i dalej realizuje się w działalności artystycznej m.in Agata Pawłowska, Jakub Stefek, Wiktoria Szyrocka, Ewelina Rożek, Elżbieta Stoparek, Katarzyna Bartnicka, Jadwiga Bosacka i Joanna Marcinkiewicz.